
Ohje
GS1 Rekisterin käyttö - GTIN-koodin luonti, tuotteen tietojen antaminen sekä viivakoodin tekeminen
GTIN-13 ja viivakoodi
GTIN-13 on yleisin tuotenumero tuotteiden yksilöimistä varten ja se sijoitetaan EAN-13 viivakoodiin. Yrityksellä pitää olla GS1 yritystunniste, jonka avulla GTIN-koodi muodostetaan. Esimerkiksi 10 numeroisella yritystunnisteella voi luoda 100 koodia (13-10-1tarkistusnumero = 2 numeroa eli 00-99) näin 6400001000018.
Uuden GTIN-koodin luonti
GTIN-koodien luonti tehdään GS1 Rekisterissä GTIN-koodit-välilehdellä ja aloitetaan klikkaamalla Luo GTIN-koodi -painiketta.

HUOM! GTIN-koodit voi luoda Rekisteriin automaattisesti tai manuaalisesti.
1. GTIN-koodin tekeminen automaattisesti
Mikäli et ole vielä muodostanut yhtään GTIN-koodia yritystunnisteestasi tai kaikki yrityksesi käyttämät GTIN-koodit on tallennettu jo Rekisteriin, kannattaa uudet koodit luoda lähtökohtaisesti automaattisesti. Valitse luontitavaksi "Luo automaattisesti" ja sen jälkeen yritystunniste, mistä haluat GTIN-koodin luoda. Jos yritykselläsi on vain yksi yritystunniste, ehdottaa järjestelmä tätä automaattisesti. Tässä kohtaa näet myös vapaiden koodien määrän. Sen jälkeen paina Luo-painiketta. Kun olet saanut GTIN-koodin luotua, klikkaa Muokkaa-painiketta. Näin pääset antamaan tuotteesi tiedot, jotka myös tallennetaan GS1 Rekisteriin.


2. GTIN-koodin luominen manuaalisesti
Mikäli olet aikaisemmin muodostanut GTIN-koodeja muuten kuin GS1 Rekisterin avulla ja haluat tallentaa nämä koodit nyt Rekisteriin, valitse luontitavaksi ”Syötä manuaalisesti” ja syötä koodin 12 ensimmäistä numeroa alla olevaan kenttään. Huomioithan, että GS1 Rekisterissä kaikki GTIN-koodit tallennetaan 14-merkkisinä, joten mikäli GTIN-koodissasi on on 12-merkkiä (ilman tarkistusnumeroa tai 13 numeroa tarkistusnumeron kanssa), tulee sinun täydentää se lisäämällä koodin eteen nolla. Paina vielä ”Laske tarkistusnumero” niin saat kaikki tarvittavat 14 numeroa.

Tuotteen tietojen antaminen
GTIN-koodille tallennetaan vähintään seuraavat tiedot:
GPC (Global Product Classification) on maailmanlaajuinen tavararyhmittely sekä valmistajien että vähittäiskauppojen käyttöön. Se on yhteinen tapa, jolla tuotteita voidaan ryhmitellä tiettyjen kriteerien mukaan. Valitse tuotteelle parhaiten sopiva luokka aukeavasta valikosta. Voit myös hyödyntää valikon yläpuolella olevaa hakutoimintoa.
Kuvaa tuotteen sijaintia pakkaushierarkiassa. Valitse, onko kyseessä vähittäistuote, eli pienin myytävä erä, kuljetuspakkaus, joka sisältää useamman kappaleen vähittäistuotetta ja voidaan myydä loppukäyttäjälle tai vain ostajalle, vai lava.
Kertoo myydäänkö tuotetta kuluttajalle tai loppukäyttäjälle. Valinta EI laitetaan vain tuotteille ja pakkauksille, jotka ovat sisäisessä käytössä tai logistisia yksiköitä, joita ei skannata kassalla.
Myös kuljetuspakkaus voi olla kuluttajatuote, esim. kuluttajille myytävä lajitelma (keksikassi, lahjapakkaus) tai monipakkaus (6-pack, 12-pack).
Lisää vähintään yksi kohdemarkkina, eli maa tai alue jossa tuotetta myydään. Mikäli tuotetta myydään muissa maissa, lisää myös nämä kohdemarkkinat.
Brändinomistajan käyttämä, tunnistettava nimi, jolla yksilöidysti voidaan tunnistaa palvelu- tai tuoteryhmä. Mikäli tuotteella ei ole erikseen määriteltyä brändiä, käytä yrityksesi nimeä
Valitse kieli ja kirjoita selkeä ja ymmärrettävä kuvaus, jonka avulla tuote voidaan helposti tunnistaa ja joka yksilöi tuotteen.
Kenttään annetaan tuotetta kuvaavat tiedot seuraavassa järjestyksessä mahdollisimman kattavasti: Brändinimi, alabrändi (jos on), tuotenimi, variantti (jos on) sekä nettosisältö.
Esimerkiksi: GS1 Synkka pyykinpesuaine hajustamaton 750ml
Voit tallentaa tiedot usealla eri kielellä painamalla kentän oikealla puolella olevaa vihreää + -painiketta.
Tuotteen sisällön määrä kuten pakkauksessa on ilmoitettu, esimerkiksi 400 grammaa, 1 litra, 5 kappaletta.
Tuotteille, joilla voidaan laskea kappalemäärä, esim. välipalapatukkalaatikko, vaippapaketti tai monipakkaus, nettosisältökenttään annetaan kappalemäärä. Myös tuotteille, joiden sisältämät tuotteet ovat eri yksiköissä (esim. lahjapakkaus, jossa on shampoo + hoitoaine + hiusharja) nettosisältö ilmoitetaan kappaleina.
Nettosisällön voi ilmoittaa useammassa mittayksikössä, esim. monipakkauksen kappalemäärän lisäksi voi ilmoittaa tuotteen painon grammoissa tai kiloissa. Antaaksesi useamman nettosisältötiedon, klikkaa oikean reunan vihreää + -painiketta. Tuotteelle ei voi antaa kahta nettosisältöä samassa mittayksikössä.
Tuotekuvan antaminen ei ole pakollista, mutta se on erittäin suositeltavaa. Kuvan voit ladata joko omalta tietokoneeltasi tai verkosta antamalla kuvan URL-osoitteen. Kuvan tulee olla: .jpg tai .png -muodossa, sen resoluutio saa olla 72-500 ppi, pisin sivu saa olla 900-2400 pikseliä ja tiedoston tulee olla alle 10 MB.
Tässä voit ilmoittaa yrityksesi käyttämän oman tuotenumeron.
Tässä voidaan kuljetuspakkauksen, lajitelman tai lavan GTIN-koodia rekisteröitäessä ilmoittaa, mitä tuotetta tai tuotteita se sisältää ja kuinka monta kappaletta.
Lajitelmille ilmoitetaan kaikki niiden sisältämät tuotteet ja niiden määrät. Tämä tapahtuu klikkaamalla tietokentän oikealla puolella olevaa vihreää + -painiketta. Huom! Koodeja joita ei ole tallennettu Rekisteriin, ei voi tässä lisätä lajitelmalle, kerro tällöin sisältö nimessä.
Alla on näkymä tuotteen perustiedoista kun aloitat tuotetietojen syöttämisen. Punaisella on korostettu ne tietokentät, joiden antaminen on pakollista.

Tuotteen tilan muuttaminen aktiiviseksi
Kun olet syöttänyt tuotteen perustiedot ja tallentanut tuotteen, näkyy tuotteesi GTIN-koodit-välilehdellä Luonnos-tilassa. Tuotteen tila pitää muistaa muuttaa aktiiviseksi viimeistään silloin kun tuote on tuotannossa ja myynnissä. Tila muutetaan GTIN-koodit välilehdellä tuotteen riviltä löytyvästä painikkeesta Muuta tila. Samasta näkymästä pääset myös tarkastelemaan ja muokkaamaan tuotteesi tietoja.

TÄRKEÄÄ - LUE ENNEN KUIN MUOKKAAT TUOTTEEN TIETOJA!
Tuotetietojen muuttamista ja muokkaamista määrittää kansainvälinen GTIN-hallintastandardi. Jokainen uusi tuote tarvitsee esimerkiksi uuden GTIN-koodin eikä aikaisemmin käytettyä koodeja saa antaa uudelle tai toiselle tuotteelle. Myös tuotteen painon tai pakkauksen mittojen muuttuessa tarvitaan useimmiten uusi GTIN-koodi. Voit tutustua GTIN-hallintastandardiin tältä sivustolta löytyvän tiedoston avulla
Viivakoodin tekeminen
Voit luoda viivakoodin antaessasi tai muokatessasi tunnistenumeroon liittyviä tuotetietoja tai vaihtoehtoisesti Tunnistenumerot-välilehden listauksen Toiminnot-sarakkeessa olevan Viivakoodi-painikkeen kautta.
Kuluttajatuotteelle voit tehdä yritystunnisteesi tyypistä riippuen joko EAN-viivakoodin tai UPC-viivakoodin. Pakkaushierarkian ylemmille tasoille (kuljetuspakkaus, lava) voit tehdä näiden lisäksi myös ITF-14 -viivakoodin. Voit tallentaa viivakoodin PNG-muodossa Lataa-painikkeen kautta.

GTIN-14 koodi
Tukku-/myyntieräpakkauksen yksilöimiseen voidaan käyttää joko GTIN-13 tai GTIN-14 koodia. Rekisteri tekee GTIN-14 koodista viivakoodin muodossa ITF-14. ITF-14 koodia ei suositella käytettävän muissa kuin suoraan aaltopahville tulostetuissa viivakoodeissa. Tämä ei ole luettavissa kaupan kassalla. Mikäli tukku-/myyntieräpakkaus voidaan myydä sellaisenaan kuluttajalle, tulee se merkitä EAN-13 viivakoodilla, jotta se on luettavissa kaupan kassalla.
Katso 4 minuutin video tuotteen tallentamisesta GS1 Rekisteriin
Palaa Rekisterin ohjeiden pääsivulle
Ohje kuuluu näihin kategorioihin
GS1 Rekisteri