Viljapelto ja sijaintikuvakkeita

Tiedon kulku alkutuotannosta kauppaan

GS1 Finlandin, ProAgrian ja ruokaketjun toimijoiden yhteisessä kehitysprojektissa testataan käytännössä, miten alkutuotannossa syntyvää tietoa voidaan välittää sujuvasti ja yhdenmukaisesti koko ruokaketjussa.

Tällä hetkellä alkutuotannon tilatasolla syntyvää tietoa ei pystytä hyödyntämään ruokaketjussa yhtenäisesti. Elintarviketeollisuuden ja kaupan välillä tuotetieto kulkee jo tehokkaasti standardoitujen koodien avulla, mutta nyt tavoitteena on selvittää, miten myös alkutuotanto voidaan liittää mukaan tähän yhteentoimivaan tiedonvälityksen malliin. Yhteiskehitysprojektissa tarkastellaan, miten viljelytuotteisiin ja raaka-aineisiin liittyvää tietoa voidaan välittää toimijoiden välillä tehokkaasti, vertailukelpoisesti ja järjestelmäriippumattomasti.

Projektissa testataan konseptia, jossa alkutuotannon tiloihin, peltoihin ja raaka-aineisiin liitetään standardoidut GS1-koodit. Niiden avulla tieto voidaan yhdistää raaka-aineeseen ja välittää ruokaketjun toimijoiden välillä sovitussa muodossa. Projektissa tarkastellaan myös jalostettujen raaka-aineiden tiedonvaihtoa teollisuusyritysten välillä.

 

Projektin tehtävä ja tavoitteet

Projektin tavoitteena on pilotoida standardoituihin yksilöintikoodeihin perustuvaa mallia tiedon välittämiseksi ruokaketjussa sekä todentaa alkutuottajille toimiva ja helppo tapa ottaa GS1-koodit käyttöön.

Projektissa:

  • testataan standardoituihin GS1-koodeihin perustuvaa mallia alkutuotannon tiedon välittämiseen
  • tarkastellaan viljelysuunnitteluohjelmistojen, digitaalisen viljapassin ja muiden järjestelmien mahdollisuuksia hyödyntää standardinmukaisia koodeja
  • tutkitaan, miten esimerkiksi hiilijalanjälkitieto voisi välittyä yhdenmukaisesti ruokaketjun toimijoiden välillä
  • yhtenäistetään ruokaketjun tietorakenteita ja tiedonvälityksen käytäntöjä
  • arvioidaan mallin toteutuskelpoisuutta, vaikutuksia ja skaalautuvuutta laajemmin Suomen ruokaketjuun
  • tuotetaan koko ruokaketjun hyödynnettävissä olevia oppeja ja käytännön havaintoja

 

Projektin aikataulu

1.3.–30.11.2026

 

Projektiorganisaatio

GS1 Finlandin ja ProAgrian koordinoimaan projektiin osallistuvat Apetit, Fazer, HKFoods, Valio, Mtech, Suomen Viljava sekä alkutuotannon edustajia.

Jäljitettävyysdataa käden päällä

Yhteentoimiva jäljitettävyys -ohjelma

Tiedon kulku alkutuotannosta kauppaan -kehitysprojekti on osa koordinoimaamme Yhteentoimiva jäljitettävyys -ohjelmaa.